Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

20. 4. 2018
Rubrika: O politice

Něco se děje...

Autor: Jan Červenka

12.11.2016 03:27

Něco se stalo. Něco zvláštního a nečekaného. NYT a jiná americká média začala náhle tlumit protiasadovskou rétoriku a Američané najednou bombardují pozice al-Kaidy (Jabhat an-Nusry či Jabhat Fatah aš-Šam) a jejích spojenců v syrské provincii Idlíb.... Co to, co to? Že by volby? Sauronův prsten moci i s Glumem zasyčel v lávě v jícnu Hory osudu, základy Barad-dûr se otřásly a monstrum se hroutí?

Já už dlouho tuším, že Obamovým prokletím bylo to, že padl do zajetí clintonovské kliky, která fakticky kurátorovala americkou zahraniční politiku. Bylo to evidentní, dokud Hillary byla ministryní zahraničí, a nezměnilo se to ani po jejím odchodu, který byl ostatně jen přípravou na "nezadržitelný nástup" té nezřízeně ambiciózní a zlé mumie do Bílého domu, kde chtěla usednout už v roce 2008, v čemž jí ale tehdy udělal čáru přes rozpočet mladý a perspektivní míšenec Barack Hussein Obama, mladší senátor za stát Illinois, ze kterého mimochodem Hillary pochází.

Jenže po své nominaci a ještě před inaugurací se Faust Obama upsal ďáblu a tak jeho slibovaná "change" šla stropem rovnou do pekla. Administrativu zaplavily clintonovské kádry ještě z 90. let a nové posily z clintonovské think tankové líhně a americká zahraniční politika byla najednou ještě destruktivnější a zhovadilejší, než byla za Dubyova prezidentování, kterého alespoň nikdy nenapadlo přímo vyzbrojovat al-Kaidu a přímo na její podporu bombardovat nějaký nezávislý stát. Změna prostě může souviset s tím, že Hillary projela volby, a to tak, že důkladně, kouzlo její moci a moci jejího kroužku, který dělal vše, co Saudům na očích viděl (samozřejmě ne zadarmo) bylo zlomeno a osvobozený Obama, ač chromá kachna, najednou dostal křídla k rozletu.

Ty více než dva měsíce, které mu do konce mandátu zbývají, jsou dost času na to, aby ještě nakonec rozsekl problém Sýrie, což se pohříchu dá udělat jedině tím, že se zakroutí džihádistům krkem. To ale není pro USA při kooperaci s Ruskem a případně i oficiálním Damaškem zase takový problém, protože al-Kaida není Wehrmacht a Aleppo není Stalingrad. Ostatně ani Mosul nebo Rakka s IS jimi nejsou.... No, uvidíme.
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   duben 2018

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA