Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

22. 6. 2018
Rubrika: O politice

Začne dnes odpoledne třetí světová válka?

Autor: Jan Červenka

15.10.2016 11:55

Podle exkluzivní informace Reutersu měl v pátek, tedy včera, i když vzhledem k časovému posunu možná ještě i dneska, Barack Obama se svými poradci posuzovat a zvažovat všechny další vojenské možnosti, jež mají USA v Sýrii. S „našimi" hlavořezy, držícími se ve východních čtvrtích Aleppa jak Paulus ve Stalingradu, je už doopravdy zle a jejich definitivní porážka může mít dost nepříjemné následky zejména v Rijádu, kde král Salmán bin Abd al-Azíz a jeho syn, preferovaný „následník následníka" a hyperagresivní ministr obrany Mohamed bin Salmán vsadili hodně, prakticky vše, na kartu svržení Bašára Asada, což se teď vůbec nedaří, podobně jako saúdská intervence v Jemenu. Krach celého podniku a samotná porážka saúdským Muchabarátem kurátorovaných džihádistů v Aleppu by mohla jednoho klidně stát korunu a druhého by nejspíš velmi spolehlivě vyloučila z následnické linie na trůn. Pro čestného „bílého muže" v Bílém domě (já vím, že Obama fyzicky tak docela bílý není, tady to „white man" je míněno v kulturně-civilizačním kontextu) je samozřejmě těžko snesitelné, aby jeho zákazníci, kteří si objednali a předem bohatě zaplatili Asadovu likvidaci, skončili v takových trablech a on s tím nic neudělal. „Honest killer" se vždycky snaží naplnit svůj kontrakt, pokud to jen trochu jde. Hodně lidí tahle zpráva tudíž silně znepokojila a začali se obávat nejhoršího.

Já bych to ale neviděl zase tak dramaticky. Podle mě Američané v tuhle chvíli neudělají nic jiného, než co dělali doteďka, což bylo ne moc dobře utajované a místy i zcela otevřené vyzbrojování džihádistů a dělání povyku v OSN a tlampačích vlastního agitpropu. Mají na krku prezidentské volby doma a dobře vědí, že ještě otevřenější podpora Jabhat Fatah aš-Šam, respektive Jabhat an-Nusra, respektive staré dobré al-Kaidy a jejích spojenců ve východním Aleppu jako Jabhat Ansar al-Din, případně Islámské fronty a jiných chronicky umírněných hlavořezů by mohla ještě nakonec nepěkně zamíchat volebními kartami a dovést do Bílého domu dvojici Zla a Temnoty (Trump-Putin) namísto kýženého dua Dobra a Světla (Clintonová-Alzheimer). Navíc na nějaké vyhlašování bezletové zóny je už pozdě, džihádisté v Aleppu to mají strategicky i takticky spočítané a beztoho "bezletová zóna" nad Sýrií už fakticky existuje, což zajišťují komplexy S-300 a S-400 a letka ruských stíhaček na základně Hmeimim. Je to samozřejmě docela jiná "bezletová zóna", než jakou tam chtěl teď naposledy s podporou tradičního klubu přátel saláfistického džihádu v Sýrii vyhlašovat Hollande, ale za to je to zóna reálná a těžko oddiskutovatelná. Asad se navíc dohodl na vojenské podpoře i s Čínou, které se taky nelíbí perspektiva návratu jejích ujgurských islamistů s bojovými zkušenostmi domů, takže na tomhle hřišti se už prostě hrát nedá. Navzdory všem dramatickým prohlášením politiků, politických poradců a jiných bláznů o tom, jak Rusku zasolí, mezi ruskou a americkou armádou funguje bez přerušení 24 hodiny denně přímé spojení, aby si ani náhodou nevjeli vzájemně do vlasů. Rétorika bude ostrá a nejspíš uvidíme i nějaké provokace typu vybombardovaného humanitárního konvoje s halasnými obviněními na adresu Asada a Ruska nebo něco takového, ale žádné opravdové drama s globálními následky nepředpokládám. Na to ani laureát Nobelovy ceny za mír z Washingtonu není dostatečně šílený.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   červen 2018

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA