Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

20. 4. 2018
Rubrika: O politice

Krátké podobenství k současné situaci

Autor: Jan Červenka

21.01.2016 00:20

Evropa jde do kopru. Nebo, abych byl poetičtější a vyjádřil to podobenstvím, Evropa se na raftu bez pádel a kormidla řítí dolů obrovskou divokou peřejí plnou ostrých kamenů, na jejímž konci je dost možná nekonečný vodopád do bezedné propasti, přičemž ze dvou protilehlých břehů jí se zájmem a pobavením sledují a pochechtávají se z jedné strany Breivik s Hitlerem a z druhé strany Usáma bin Ládin s al-Bagdádím. A kapitánka s vizáží uklízečky, chováním řeznického psa a s intelektem vařené chobotnice, spolu se svou sluníčkovou suitou přitom ujišťuje vyděšené a promáčené pasažéry, že se raft plaví po zrcadlově klidné hladině jezera a že všechno je pod kontrolou. A majzne pendrekem přes hubu a prokleje do devátého kolene každého, kdo si o tom dovolí jen pod vousy lehce zapochybovat.

Židi ovšem vědí svý. Jsou jako kanárci v dole. Loni se jejich tempo vystěhovávání se z Evropy do Izraele výrazně zvýšilo, přičemž zdaleka nejpočetnější byla emigrační vlna z La belle France, jak zaznělo na nedávném zasedání Evropského židovského Kongresu. Tamní podoba úspěšně integrujícího modelu multikulturalismu s bobtnajícími "no go" oblastmi a šariatskými zónami v každém větším městě jim nešla k duhu. Jestli půjde k duhu alespoň gójským Francouzům, to třeba ukážou další prezidentské volby, v nichž nakonec obávaná teta Marine může být klidně i menším zlem. Asi tak.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   duben 2018

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA