Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

22. 6. 2018
Rubrika: O politice

Poznámka k sestřelení ruského SU-24

Autor: Jan Červenka

02.12.2015 21:30

S tím letadlem to není zase tak složité, tajemné a neprůhledné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve skutečnosti je to od začátku jasné jako facka. Šlo o předem připravenou a pečlivě vykalkulovanou tureckou provokaci, kterou mimo vší pochybnost sankcionoval sám Erdogan a která akorát nedopadla tak docela podle tureckých očekávání.

Že šlo o záměr, o tom celkem výmluvně mluví fakt, že na místě incidentu byl kromě jiného připravený turecký televizní štáb, který natočil sestřel a pád letadla a následně interview s tím tureckým náckem, jehož chlapci si z katapultovavšího se pilota udělali terč. Nemluvě o tom, že turecké F-16 tam na to SU-24 doslova čekaly (a aby ne, když předem znaly trasu, kterou poletí), že jeho posádku útok naprosto překvapil, takže se ani nepokusili o manévrování, ani neodpálili tepelné návnady k odlákání rakety, což by jistě udělali, pokud by je napadlo, že je "spojenecká" F-16 zaměřila a vypálila po nich raketu, ale oni prostě dostali přímý zásah do ocasní části letadla při přímém letu, což vše dokazují údaje z radarů. Je evidentní, že žádné varování se prostě nekonalo a každý letecký expert, kterého jsem měl možnost slyšet, postup tureckých stíhaček vůči údajnému narušiteli označil jako naprosto nestandardní a neadekvátní, zvlášť v případě, kdy letadlo nepředstavovalo a ani nemohlo představovat pro Turecko přímou hrozbu. A to bez ohledu na to, jestli náhodou někde štrejchlo o tureckou hranici v nějakém tom pohraničním výběžku nebo ne, což je mimochodem mnohem pravděpodobnější.

A o co tedy šlo? Pro pochopení je třeba si uvědomit, kdo to je Erdogan a co to je Turecko. Turecko je prostě osmanská říše, alespoň ve své hlavě a ve svých ambicích. A muslimský bráška Recep Tajjip Erdogan, etnickým původem Laz, jehož klan pochází z Batumi, je typický gruzínský gangster (znalci sovětských a postsovětských poměrů vědí, o čem je řeč) s ambicí a taky docela reálnou vyhlídkou na to stát se neoosmanským sultánem a obnovitelem impéria. Sám sebe vidí jako boha, své požadavky vždy chápe jako vyšší potřebu a dobro, kterému se nesmí odporovat, a jakékoli odmítnutí nebo nesouhlas se svou pozicí pokládá za herezi a osobní urážku, kterou lze smýt jen krví. Přitom je zvyklý postupovat vždy jako při klasickém banálním racketeeringu, tj. sám vytvoří problém a sám se pak nabídne jako jeho jediné možné řešení.

Tímhle způsobem upevňoval svou moc v Turecku, když provokoval konflikt s Kurdy a prostřednictvím svých lidí kontrolujících tureckou tajnou službu MIT organizoval uvnitř Turecka pumové atentáty, jimiž následně ospravedlňoval utužování režimu a čistky v bezpečnostním aparátu a v armádě. Tímhle způsobem nedávno vyrazil tři miliardy eur a ulehčení vízové procedury ze strany EU za zmírnění imigrační vlny z Turecka do Evropy, kterou přitom sám inicioval. A teď chtěl vyštípat Rusy ze Sýrie, kde mu z řady důvodů nesmírně vadí a nedají mu klidně spát.

A jak to plánoval udělat? Jednoduše. Sestřelením ruského letadla, kterému předcházely opakované a s jednou výjimkou patrně nepodložené stížnosti Turecka na údajné narušování tureckého vzdušného prostoru ruskými letadly v Sýrii, chtěl vyvolat roztržku s Rusy a zároveň postavit zbytek NATO před "fait accompli" rusko-tureckého konfliktu, ve kterém se NATO jako celek bude muset, aby neztratilo "věrohodnost", sešikovat za Tureckem. Přesně tohle Erdogan očekával ve chvíli, kdy se ihned po sestřelu toho súčka obrátil na NATO s žádostí o svolání mimořádného zasedání velvyslanců (jako kdyby Rusové sestřelili turecké letadlo a ne naopak). Podle jeho představ měl po tomhle Putin stáhnout ocas mezi nohy a utéct ze Sýrie s tím, že nechává Asada napospas osudu. No, nebo že alespoň Rusové po takovém varování přestanou tupě bombardovat a likvidovat Tureckem podporované hlavořezy, cisterny s pašovanou ropou a jiná turecká aktiva. Na rychlý pád Asada, s nímž kdysi velmi přátelil a úzce spolupracoval, totiž Erdogan, povzbuzen katarskými penězi a sliby, vsadil na počátku "arabského jara" a slibuje si od něj to, že oslabí Írán jako regionálního konkurenta, že přes Sýrii do Turecka povede plynovod z Kataru, že se Turecko stane lídrem islámského světa a že při dobrém postavení hvězd se mu povede zabrat si pro sebe kus Sýrie, např. Aleppo, v čemž mu Asad a teď taky Putin velice překážejí.

Ale potíž je, že NATO Erdogana nepodpořilo (u Evropy, která už ví, s kým má tu čest, a která zvášť teď po Paříži je dost háklivá na podporu IS a jiná chuligánstva ze strany tureckých "partnerů", se to dalo čekat a ani Američani nemají chuť na novou zápletku, zvlášť ne demokraté rok před prezidentskými volbami, v nichž jakékoli zahraniční téma bude vodou na mlýn republikánů). A Putin, namísto aby stáhl ocas mezi nohy a utekl ze Sýrie, tam poslal protivzdušný systém S-400, který vykryje celou Sýrii a velkou část Turecka, čímž fakticky zrealizuje Erdoganův sen o bezletové zóně, i když jistě ne tak, jak si to Erdogan maloval. Rusové už taky začali nekompromisně likvidovat všechno turecké a k turecké hranici směřující, co v Sýrii dokážou najít, údery po turecké ekonomice nabírají na síle a rozměrech a další "přátelská" opatření, jako třeba vyzbrojování kurdských pešmergů, budou nepochybně následovat. Plus Putin se teď v Paříži odmítl s Erdoganem sejít, ačkoli ten o to zoufale usiloval. Prostě s ním skončil. A Erdogan se najednou cítí jako nahý v trní, couvá, mektá, že to nechtěl, že nevěděli, že jde o ruské letadlo a že kdyby to věděli, tak by ho nesestřelili a tak. Turecko bude za tohle platit a bude platit tak dlouho a těžce, že by se nad tím srdce usedalo. Ale může si za to samo.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   červen 2018

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA