Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Kam se poděla sedmá rota?

Autor: Jan Červenka

21.08.2014 03:18

Tak nám, paní Müllerová, do (prý obklíčeného, ano, obklíčeného nebo už dokonce - viz mapku - osvobozeného, zcela jistě alespoň částečně) Luganska pronikla další, 1,5 km dlouhá vojenská kolona ze zlého putinovského (la-la-la-la-la-la-la-la) Ruska. Řekl to velitel ukrajinských armádních operací v Luganské oblasti Igor Vorončenko redakci zpravodajského serveru Cenzor. Ozbrojenci jsou oblečeni v ruských uniformách bez hodnostního označení a kolona podle Vorončenka pronikla z Ruska na ukrajinské území už před třemi dny. Součástí konvoje jsou tahače s raketovými systémy Grad. Vojáků, které Vorončenko označil za příslušníky ruské armády, je kolem 1200.

No, ještěže tentokrát, na rozdíl od minule, tu ruskou kolonu mocná ukrajinská artilerie hned nerozdrtila, takže ten chudák Andrej Lysenko, švarný mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, nebude snad muset v budoucnu odpovídat na všetečné otázky typu, kde se to stalo a kde je ta kolona (to, co z ní zbylo) k vidění, jako posledně.

I když počkejte, paní Müllerová, teď vidím, že všechno je jinak! Na tiskovce konané o něco později zmíněný Lysenko prohlásil, že žádná kolona do Luganska teď nedorazila, ona tam sice prý ruská technika je, ale hromadí se tam postupně. A Lugansk ani není a nikdy nebyl obklíčen (ne, Andrjošo?), jen je z velké části osvobozen a osvobozenou část ostřelují teroristé z gradů. Tak to jo, i když teď jsem zmatený a nevím, co si mám myslet o tom Vorončenkově velmi konkrétním tvrzení zveřejněném Cenzorem. Asi ho, chudáka, Putin nějak popletl.

A jak při stejné příležitosti Lysenko rovněž oznámil, jedním z hlavních cílů současných bojových operací je oddělit Gorlovku od Doněcka a prohloubit tak rozdělení sil separatistů do dvou částí. Což je pro mě tak trochu šok, protože vševědoucí a mainstreamem jako písmo svaté citovaný analytik a neoficiální hlásná trouba oficiálního Kyjeva Dmytro Tymčuk už před pár dny slavnostně ohlásil, že Gorlovka byla zcela obklíčena, což z Kyjeva tehdy nikdo nepopřel. V tomhle informačním zmatku se jeden ani moc nediví, že v Kyjevě pro jistotu zakázali vysílání dalších čtrnácti ruských televizních stanic. Už takhle mají Ukrajinci víc než dost navzájem se popírajících informací, tak proč jim motat šišky ještě víc? Kromě toho, je potřeba dát impuls k rozhýbání alespoň některých ekonomických sektorů a proč nezačít třeba od prodejců a montérů satelitních antén?

A tak zatímco - volně přetlumočeno z jiného Lysenkova vystoupení - v Makijevce mezi domy zakopaní separatisté, jak už se podle rutinních prohlášení ukrajinských mluvících hlav a ukrajinských médií citovaných naším mediálním maintreamem stalo železným pravidlem, ostřelují z gradů sami sebe, nejspíš proto, aby se vytlačili před nezadržitelně postupující a přitom těžké zbraně proti obydleným oblastem zásadně nepoužívající ozbrojenou pěstí proevropského Majdanu, demokratického a mírumilovného Kyjeva, umírněného, v podstatě centristického a hebrejofilského Pravého sektoru a dobrého, filantropického oligarchy a vyznavače evropských hodnot Igora Kolomojského v podobě národní gardy, armády a dobrovolnických batalionů Ajdar, Azov, Dněpr, Donbas, Šachťorsk a dalších, já si říkám, že kdyby tam neumírali lidé a neničily se lidské životy, byla by tahle "antiteroristická operace" a vůbec celá Ukrajina, kyjevská junta a její patroni dokonalou surrealistickou fraškou, vedle níž Švejk, Hlava 22, Jak jsem vyhrál válku, Dr. Divnoláska, Čonkin a Sedmá rota jsou jen slaboučký odvar. Takhle je mi z toho ale jen na zvracení.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.38

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA