Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

26. 5. 2018
Rubrika: O politice

Byla za masakrem v Oděse naplánovaná policejní provokace?

Autor: Jan Červenka

05.05.2014 13:41

Tahle reportáž je z prvního ruského kanálu, což pro průměrného českého rusofobního trolla prostě znamená, že jde o "ruskou propagandu". Já teď tady nechci rozdmýchávat debatu na téma, kdo dělá jakou propagandu a kdo lže o Ukrajině víc a systematičtěji a taky hloupěji, i když by to jistě mohla být docela zajímavá a veselá debata, která by pro naše (čti "západní") "svobodná" korporátní média dopadla věru tristně, nemluvě už vůbec o médiích ukrajinských, s nimiž, hlavně pokud jde o různé televizní kanály, mám díky svojí drahé lepší polovičce a satelitu už osm let velmi, ale opravdu velmi bohaté zkušenosti. To sem ale teď fakt nechci tahat.

Autor té reportáže totiž dospěl ke stejnému vývodu, jako já, akorát to srovnal a sesumýroval způsobem, na který bych se já při nejlepší vůli nezmohl, a navíc tam má i informace a záběry, o kterých jsem dřív nevěděl nebo mi nedošel jejich význam. Ale že to celé od začátku smrdělo ukrajinskou policejní provokací, která měla prostě poštvat fotbalové rowdies na antimajdanské aktivisty na Kulikově poli (kteří s tou bitkou, která se odehrála o několik hodin dřív před tím pogromem na ně, ve skutečnosti neměli absolutně nic společného), to mi bylo dost jasné už v ten pátek, protože ten detail, že ti tzv. separatisté útočící na ty rowdies měli na rukou červené pásky, jako měla policie, toho jsem si náhodou všimnul už tehdy, stejně jako i podivuhodně laxního přístupu policie k nim. A taky jsem si všimnul, že ti, co byli ve stanovém městečku na Kulikově poli, žádné takovéhle červené pásky neměli, navíc že ani náhodou nebyli vybavení a připravení k nějakému pouličnímu válčení (byla tam mj. spousta ženských, včetně ne zrovna nejmladších, navíc všechny dosavadní protesty v Oděse na Kulikově poli byly absolutně nenásilné a sbíraly se tam hlavně podpisy na petici pro referendum) a že (což je zřejmé z tohoto videa) to nebyli žádní "prchající rváči pronásledovaní jimi napadenými a rozezlenými fotbalovými fanoušky", jak to líčí ukromédia a jak to po nich teď papouškuje západní (čti náš) korporátní mainstream, ale že šlo o normální lidi z toho stanového městečka, kteří se před tou velkou, řvoucí, blížící se tlupou rozzuřených rowdies (a mezi ně namíchaných "aktivistů" kyjevské junty, jako ten "sotnik Mykola" - viz dále) prostě stáhli na místo, které jim přišlo jako bezpečné, tedy do budovy odborových svazů, před níž stál stanový tábor antimajdanu.

Podle mě už jen z tohohle je to celé jasné jako facka. Některé záběry, jako třeba záběr zmiňovaného majdanského "sotnika Mykoly", který nejprve vykládal do telefonu pro některé z ukromédií báchorky o tom, jak je chudinka neozbrojený a zraněný na noze, pod palbou pyrotechniky a Molotovových koktejlů "ruských separatistů", aby pak o něco později, křepký jako zajíček, sám střílel z pistole po lidech, kteří se snažili utéct z té ohnivé pasti okny, jsem znal už ze dřívějška, stejně jako toho tlouštíka s automatem, který v klídku a pohodě střílí, jako by se nechumelilo, zatímco kousek od něj postává znuděný policajt (toho tlusťocha s automatem zvěčnili dokonce na několika různých místech a záběry s ním po ukrosajtech a sociálních sítích kolují jako virál mající dokazovat, že "mandelinky" ("kolorady") stříleli po euromajdancích a stoupencích jednotné Ukrajiny). Ale to, že tyhle útočníky s červenými páskami pouštěl policejní kordon za sebe nebo před sebe podle potřeby, že se tam mezi nimi motal zástupce velitele Oděsské milice (nyní už její nový velitel) Dmitrij Fučedži, kterého tam čerstvě nasadili Avakov s Parubijem, takže to nejspíš nebude žádný skrytý sympatizant "federalistů", to jsem ani netušil. Holt, nečtu dost pozorně ty blbosti, co píšou paranoidní ukrofanatici na svých sociálních sítích a sajtech, kteří v něm už v ten den odhalili proruského agenta řídícího v Oděse útoky na stoupence jednotné Ukrajiny, protože jinak bych byl ihned víc v obraze...

Všechno to do sebe krásně zapadá jako puzzle. Avakov, Parubij, místní gubernátor a spol. prostě chtěli vyklidit Kulikovo pole a chtěli, aby tu "špinavou práci" za ně udělali "vlastenečtí" fotbaloví ultras s tím, že pak milice prostě pozatýká lidi z Kulikova pole jako viníky nepokojů a pouličních násilností, což se taky přesně stalo (všichni přeživší ten pogrom uvnitř budovy bez jediné výjimky byli zatčeni policií a obvinění přesně podle plánu z těžkých přečinů včetně pokusu o vraždu a ohrožování územní celistvosti Ukrajiny, zatímco z útočníků, kteří zapalovali a vraždili před očima policie, nebyl nikdo ani legitimován, natož zatčen, což je detail, který doslova křičí do nebes), akorát zřejmě neodhadli, že se to celé zvrhne v takový šílený masakr a la Chatyň. Nebo to možná i odhadli a přímo takhle naplánovali, což by ovšem bylo - a to jsem rozhodným odpůrcem trestu smrti - na lámání strůjců tohohle zvěrstva v kole nebo na naražení na kůl, jak to dělávali Poláci s chycenými ukrajinskými kozáky při jejich vzpourách proti Rzeczi pospolité...:-/

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.95

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA