Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

26. 5. 2018
Rubrika: O politice

Jak Stránský Okamuroval pro Babiše

Autor: Jan Červenka

25.10.2013 02:28

Martin Jan Stránský, lékař, vydavatel časopisů Přítomnost a The New Presence, publicista, poradce a taky zastupitel na Praze 1 zvolený za Bártovy Věci veřejné, v časopisu Přítomnost a na svém blogu na Aktuálně.cz uveřejnil text s lakonickým, leč výmluvným názvem „Proč nevolit?", který uvozuje:

„Tady tuto zemi řídí 23 let stále stejní lidé, stejné strany. Je to jedna parta, která dělá koalice podle potřeby a podle výsledku voleb." To tvrdí miliardář Andrej Babiš, předseda nejnovějšího politického subjektu ANO. Má pravdu. Babišova marketingová kampaň (rozumí se jeho osobní peníze, ale proč ne - Rockefellerovi a Kennedyovi také takto začínali) zajistí, aby se členové jeho strany za krátkou dobu posadili do parlamentních lavic. Tato naprosto nesourodá skupina úspěšných podnikatelů nebo „uznávaných" osobností je prozatím spojena pouze tím, že „umí makat" (jejich volební heslo prosím). Makat a dohadovat se jsou ale naprosto odlišné věci.

Poté následuje vpravdě okamurovský či babišovský, brutálně simplicistní a paušalizovaný výčet skutečných či i jen domnělých hříchů zavedených politiků a politických stran s demagogickou selektivní komparací počtu volených zástupců na obyvatele a celá ta Stránského filipika proti politice končí takto:

Stát má patřit občanům, nikoliv politikům. V České republice je dnes ve skutečnosti pramalý rozdíl mezi komunistou a pravicovým politikem, protože oba „kradou" a kšeftují stejně v rámci politického „systému", v němž jsou nuceni hrát pouze jednu a tu samou hru. Ledaže by celá hra úplně přestala a byla nahrazena jinou, nepolitickou, s důrazem na absolutní transparentnost a efektivní službu státu. A právě proto nemá smysl volit. Všichni jsou stejní. Nebo že bych se mýlil?

Inu, co se na takovéhle populistické antipolitické krasořečnění z pera někoho, kdo je považován za vlivného politického intelektuála, dá říct? Má smysl dělat tady v den voleb přednášku o tom, co to je reprezentativní demokracie, jakou roli v ní přes všechny svoje neduhy (v Česku notně zbytnělé) hrají a musejí hrát politické strany, a proč je třeba chodit k volbám? Dost pochybuji, protože M. J. Stránský tohle ve skutečnosti sám moc dobře ví. Tak tedy snad jen tohle, mezi námi kultivovanými intelektuály:

Jo, pane Stránský, nevolte. Anebo volte Babiše, ten přece maká, rozdává koblihy a má pravdu, že? To bude paráda. Jen si to představte, namísto malých otravných Bártových VeVerek z Agentury Bílého Lva, ke kterým sám patříte, tu bude pobíhat a možná i vládnout Babišův TyrANOsaurus Mafrex Agroferti....

Nevím, jestli Vám už jako spoustě jiných krasoduchů z pražské intelektuální kavárny, zcela odtržených od reality všedního dne a starostí o holé živobytí zápolícího plebsu definitivně hráblo, nebo jestli ten Váš blábol je jen Babišem dobře zaplacené píárko. Tahle země asi není pro duševně normální lidi. Nebo se mýlím?

Já doufám, že ano, že se v neděli neprobudíme do nového „pravicového rána" s vyhlídkou na Kalouska jako příštího premiéra a Babiše jako budoucího ministra financí či naopak, i když by to nepochybně bylo zajímavé. Ale zajímavý by zcela jistě byl i náraz v průměru osmikilometrového asteroidu do středu české kotliny a taky to nepotřebuji na vlastní oči vidět. Proto přeji všem nezajímavé povolební časy (čtenáři Terryho Pratchetta jistě chápou, o co jde) a říkám, lidičky, jděte volit! Já rozhodně volit půjdu, budu volit ty zatracený socany se všemi jejich chybami a budu se modlit, aby po volbách mohli sestavit vládu bez Babiše i bez Kalouska.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA