Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

26. 5. 2018
Rubrika: O politice

Kterak v Respektu Ameriku objevili

Autor: Jan Červenka

15.07.2013 16:17

Po firmě Agrotrade, kterou na přelomu tisíciletí vlastnila rodina současného ministra zemědělství Miroslava Tomana, zbyly dluhy ve výši zhruba 600 miliónů korun, napsal ve svém novém čísle týdeník Respekt.

Jak vyplývá z údajů obchodního rejstříku, firma Agrotrade se v listopadu 2001 přejmenovala na Technology Leasing a její akcie v červnu 2003 (sic!) převzala společnost se sídlem na Kypru Finch Enterprises limited. V červnu 2003 byl na majetek Technology Leasing vyhlášen konkurz.

Agrotrade rodiny Tomanových podle Respektu získal v začátcích svého podnikání stamilionové úvěry od bank. Nakupoval za ně hlavně podíly v potravinářských podnicích. Zatímco dluhy firmy rostly, většina majetku byla převedena jinam.

Když společnost skončila v konkurzu, zůstaly za ní podle Respektu dluhy ve výši 600 miliónů korun. O nejvíc peněz přišla státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna. Ani jedna z těchto institucí se o nesplacených dluzích nechce bavit a dědictví rodinné firmy Tomanových dnes nezajímá ani politiky, píše časopis. „O tom vůbec nic nevím," řekl Respektu nový ministr Toman.

Když si tuhle zprávu, která se z Respektu rozletěla internetem jako stepní požár, člověk přečte, může mít na chvilku pocit, že se našim hlídacím psům demokracie podařil velký objev. Zemanova „vláda odborníků" byla demaskována, hříchy jednoho z jejích členů vyneseny na světlo boží a postaveny před soud veřejného mínění, jehož verdikt - jak naznačují internetové diskuse - je naprosto předpokládatelný a jednoznačný. Jenže....

Jenže to by člověk musel trpět amnézií, což není můj případ. Jméno Technology Leasing mi bylo hned povědomé a rychlé pátrání s využitím Google, které řádově zabralo jen několik vteřin, tento první dojem potvrdilo.

Kauza Technology Leasing v posledních letech plnila stránky českých novin. Šlo o klasický případ tunelování, za který byli již loni pravomocně odsouzeni uprchlý „podnikatel" Radovan Krejčíř (osm let) a jeho kumpáni Přemysl Synek (pět let), mj. figurující i v kauze prodeje vily Karoliny Peake, a Michal Kurcina (tři roky nepodmíněně). Prověřování, že jde o skutečně jednu a tu samou firmu, v obchodním rejstříku trvalo asi tak pět vteřin, přičemž z tamního zápisu mj. plyne, že od listopadu 2001, kdy se jejím jediným akcionářem stala ona kyperská společnost Finch Enterprises Limited (nikoli až v červnu 2003, jak tvrdí zpráva ČTK napsaná na základě článku v Respektu, kterou převzaly všechny zpravodajské servery), s ní neměl Miroslav Toman, ani jeho příbuzní cokoli společného.

Člověk si musí klást otázku, jak „investigativci" z Respektu dělají svoji práci, když jim unikla i takováto souvislost mezi jimi prověřovanou firmou a notoricky známou kauzou. Zdá se, že zase objevili Ameriku, a pokud se neprokáže, že Miroslav Toman měl s děním ve společnosti Technology Leasing co dočinění i v době, kdy ji Radovan Krejčíř se svými parťáky vykrádal, což přivedlo firmu do likvidace a zanechalo to po ní značné dluhy, je celý článek čirou insinuací a neskutečnou blamáží zralou na žalobu s pořádně mastnou náhradou škody.

Taky se jeden musí ptát, proč se svým senzačním odhalením v Respektu přišli zrovna teď, jen pár dnů poté, co byl Miroslav Toman, jinak dlouholetý prezident Potravinářské komory, jmenován ministrem zemědělství v Rusnokově vládě. Že by šlo o náhodu, o tom nemůže být řeč. Mediální kampaň proti nové vládě zkrátka jede na plné obrátky a zřejmě se už neštítí vůbec ničeho. Teprve čas ukáže, jestli si ale tentokrát Bakalovi ohaři náhodou nenaběhli na vidle.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.33

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA