Svíce na sudu s prachem

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

A co na to voliči?

Autor: Jan Červenka

14.07.2013 17:38

Politolog Jan Bureš se v Právu (Oč by mělo nyní jít sociální demokracii, 12. 7.) pokusil rozvést myšlenku vyjádřenou v dřívějším rozhovoru (Právo 4. 7.), že když ČSSD nevyjde její strategie s předčasnými volbami, bylo by pro ni nejvýhodnější nechat do řádných voleb dovládnout dosavadní pravicovou koalici.

Svou tezi J. Bureš opírá o kombinaci řady dílčích úvah o motivaci jednotlivých aktérů politické scény, pokud jde konání voleb v nejbližším, či naopak nejzazším možném termínu a pokud jde o výchozí pozici v nich z hlediska toho, zda se politická strana podílí na vládě, nebo zda stojí v opozici.

Z tohoto mixu pak vyvozuje, že co možná nejrychlejší předčasné volby by byly jednoznačně výhodnější pro ČSSD než pro všechny ostatní strany, jakož i pro prezidenta Zemana, a že jejich konání, které není v zájmu jiných aktérů, je za daných okolností krajně nepravděpodobné. Zároveň tvrdí, že výhodu ve volbách budou mít opoziční strany oproti stranám spojeným s vládou.

Podle J. Bureše by tak ČSSD neměla před příštími volbami dopřávat ODS a TOP 09 luxus téměř ročního pobytu v opozici, odkud by měly možnost dát voličům čas zapomenout na své dosavadní vládnutí a získávat laciné body kritizováním vlády, případně prezentováním sebe samých jako obětí prezidentské zvůle a statečných obránců poslední barikády parlamentní demokracie před hradní autokracií.

Pokud by ČSSD vmanévrovala bývalou koalici do pozice, kdy by po zbytek volebního období musela znovu převzít vládní odpovědnost, koaliční strany by prý neměly čas do voleb na svou resuscitaci a nadále by jen ztrácely, zatímco z opačné situace plynou rizika především pro sociální demokracii, které může mezitím vyrůst politická konkurence (SPOZ, ANO 2011, Úsvit...) a jejíž volební zisk po ztrátě jasně definovaného a většinu voličů dlouhodobě iritujícího protivníka, jakým byla Nečasova vláda, by v termínu řádných voleb nemusel být ani zdaleka tak oslnivý, jak jej naznačují aktuální volební modely.

Asi nemá moc smysl polemizovat s jednotlivými elementy této Burešovy kombinační skládačky. S většinou z nich lze souhlasit, i když si myslím, že se zde v podobných úvahách faktor času i výhodnost opoziční role v příštích volbách dost přeceňuje na základě povrchních analogií se situací po pádu Topolánkovy vlády, případně po pádu druhé vlády V. Klause, ale o tom až někdy jindy. Jako celek zní Burešova úvaha velmi logicky. Jenže ve skutečnosti má jednu velkou slabinu, protože vůbec nepočítá s tím, jak by voliči ČSSD zareagovali na případný návrat „Nečasovy vlády bez Nečase".

Trochu to připomíná situaci mezi 1. a 2. kolem prezidentské volby, kdy řada komentátorů doporučovala ČSSD podpořit Karla Schwarzenberga proti Miloši Zemanovi nebo se alespoň v duchu modlit za jeho vítězství jako za výhodnější variantu pro sebe i s ohledem na příští parlamentní volby. Už tehdy jsem v různých diskusích upozorňoval, že bez ohledu na možnou problematičnost soužití ČSSD s Milošem Zemanem jako prezidentem by pohromou pro ni ve skutečnosti bylo zvolení prvního místopředsedy Nečasovy vlády do prezidentského úřadu, a to z toho důvodu, že vina za takovou nepřístojnost by v očích jejích voličů, pro které byl Karel Schwarzenberg většinou zcela nepřijatelný, padla na hlavu ČSSD a jejího vedení. Stačí si jen vzpomenout na to, co s preferencemi strany a s jejími volebními výsledky v evropských a krajských i senátních volbách v roce 2004 udělalo úspěšné podražení vlastního kandidáta Miloše Zemana v prezidentské volbě konané o rok dříve.

Tehdejší volební katastrofy ČSSD, které nemají historickou obdobu, ale které dnes již takřka upadly v zapomnění, by přitom mohly být dětským piknikem v porovnání s tím, co by se mohlo stát, pokud by se odstavená koalice po prázdninách vrátila do Strakovy akademie a pokud by na sociální demokracii ulpěl třeba i jen stín podezření, že tomu jakýmkoli způsobem přispěla. Negativní ohlas na jeho interview ze strany příznivců ČSSD, o kterém se Jan Bureš v článku sám zmiňuje, i jemu samotnému mohl v tomto směru ledacos napovědět.

Co by tedy měla dělat ČSSD za současného stavu? Především by se měla přestat zabývat tím, co by mohlo být takticky výhodné pro ni samotnou, nespekulovat o tom, co tím či oním krokem zamýšlel ČSSD způsobit prezident Zeman, a soustředit se na to, co si přejí a co si naopak nepřejí její potenciální voliči. Ti totiž budou rozhodovat o výsledku příštích voleb, nikdo jiný.

V tomto ohledu se přitom zdá být celkem jednoznačné, že to, co potenciální voliči ČSSD nechtějí ze všeho nejvíc, je právě návrat předchozí vlády v jakkoli obměněné podobě. Proto by se ČSSD měla velmi úzkostlivě vystříhat všeho, co by mohlo vypadat jako napomáhání Miroslavu Kalouskovi nebo ODS.

Pokud se jí to podaří a pokud navíc dokáže vytvořit dojem, že upřednostňuje obecný zájem dobré správy země před úzce partajním hlediskem např. tím, že aktivně podpoří - třebas i s výhradami - Rusnokovu vládu a jí předložený státní rozpočet nebo návrhy zákonů, které nejsou v rozporu s jejím programem, pak nemusí mít důvod k obavám ani v případě voleb konaných až za rok.

Takový postoj totiž nejen její stávající voliči ocení mnohem spíše než vyděračské kazisvětství Miroslava Kalouska a politických zombií z ODS a LIDEM, kteří si pouze chtějí vytrucovat restaurační pokus o sestavení své staré vlády s loutkovou premiérkou v podobě Miroslavy Němcové.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Červenka

Ne vždy zcela politicky korektně o lidech, společnosti, politice, válce, míru a všudypřítomné iracionalitě, která nás žene od jednoho velkého maléru ke druhému, zpravidla ještě většímu... A tu a tam taky o něčem jiném.

Oblíbenost autora: 8.38

O autorovi

Absolvent fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, který si na živobytí vydělává zkoumáním veřejného mínění a fušováním do sociologie, politologie a dalších společenských věd jako odborný pracovník Sociologického ústavu AV ČR, z dopuštění našich moudrých zeměsprávců veřejné výzkumné instituce.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA